نسل های مختلف شبکه های بی سیم
احتمالا کلمه های 1G , 2G , 3G , 4G و 4G LTE به گوشتان خورده است. به زبان ساده G برگرفته از حرف اول کلمه Generation در جمله next generation of wireless technologies گرفته شده که به معنای نسل بعدی تکنولوژی شبکه های وبی سیم میباشد.هر نسل سریعتر , امن تر و قابل اعتمادتر است. در این شبکه ها , شبکه 1G هیچوقت مورد استفاده قرار نگرفت و میتوان گفت اولین شبکه مخابراتی استفاده شده 2G بود. و شبکه 2G جهش بزرگی بود که شبکه های بی سیم از آنالوگ به دیجیتال تغییر کرد. و با آمدن شبکه 3G سرعت انتقال داده ها به 200 کیلوبیت بر ثانیه نیز افزایش یافت.و با آمدن شبکه 4G و 4G LTE سرعت انتقال داده ها به نهایت خود رسید . سرعتی بالغ بر 1 گیگابیت بر ثانیه . خبر هایی از آمدن نسل پنجم از این شبکه ها نیز به گوشی میرسد اما همه این خبر ها شایعه میباشد.

استاندارد های G چیست و 1G و 2G و... چه ویژگی هایی دارند ؟

1G : اولین نسل هیچوقت مورد استفاده قرار نگرفت و فقط قادر به بر قراری تماس تلفنی بود. این نسل هنوز در کشور های پیشرفته نیز طرفداران خود را دارد. علت آن هم در دسترس بودن دائمی آن و نداشتن قطعی است.
2G : نسل دوم است که ویژگی های کوچکی را به نسل اول افزود , از جمله ارسال پیام کوتاه . این نسل هم اکنون در ایران استفاده می شود و اکثر اپراتور ها از آن استفاده می کنند.
3G : این نسل برای تعیین استاندارد های شبکه های بی سیم مورد استفاده قرار گرفت و علاوه بر ویژگی های شبکه 2G , این نسل قابلیت وبگردی , ارسال ایمیل , دانلود ویدئو و به اشتراک گذاری تصاویر همراه خود دارد.این نسل جزء پر کاربرد ترین نسل شبکه های بی سیم است و اکثر کشور ها از این شبکه استفاده میکنند. این شبکه به تازگی وارد ایران نیز شده است و اپراتور سوم این نسل را ارائه می دهد.
4G : این نسل استانداردی برای سرعت در شبکه های بی سیم است , سرعت انتقال داده ها در این شبکه به 1 گیگابیت در ثانیه نیز میرسد.این نسل بخاطر تازگی توسط تعداد اندکی از اسمارت فون ها پشتیبانی میشود.
4G LTE : تکامل بلند مدت ( Long Term Evolution ) یا به اختصار LTE  آخرین نسل تا حال حاضر میباشد , این شبکه با شبکه 4G تفاوت زیادی ندارد و ارائه آن فقط بهبودی برای شبکه 4G بود

 نویسنده :

دانشجوی مکانیک و عاشق آی تی , همیشه برای نوشته هایم وقت میگذارم زیرا می‌دانم که یک خواننده خوب ارزش گذاشتن چنین وقتی را دارد...

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad
پاسخ
29 مرداد 1392 14:26
1
انشاالاه در صد سال اینده شبکه 4g وارد ایران خواهد شد.

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود