شبکه های اجتماعی عاملی برای دوستی یا دشمنی؟
دشمنی و خشونت در میان 78 درصد از کاربران رسانه های اجتماعی وجود دارد و این آمار در حال افزایش است. مطالعات جدید نشان می دهد که بحث ها و تنش و کشمکش و دشمنی ها در شبکه های اجتماعی به زندگی واقعی نیز کشیده می شود. بر طبق تحقیقات و مطالعات جدید از نویسندگان نیویورک تایمز ، شبکه های اجتماعی برای 78 در صد از کاربران دشمن محسوب میشود. خشونت و بی‌تمدنی آن‌ها بیشتر در قالب بلاک کردن و unsubscribe کردن و حذف یک سری از افراد از لیست دوستان خود است که این رفتارها روز به روز در حال افزایش است. 2698 نفر از پاسخگویان یک پرسشنامه آنلاین به این مطلب اشاره کردند که تنش هایی که در گفتگوهای آنلاین شروع می شود به زندگی واقعی نیز کشیده می شود. این مطالعه همچنین نشان می دهد که در کل مردم در این فضاها کمتر مودب هستند و کشمکش ها و تنش ها حل نشدنی باقی می مانند.


یافته های حاصل ازین تحقیق بدین شرح است:
76 درصد از افراد به یک درگیری و بحث در رسانه‌های اجتماعی اعتراف کرده اند.
19 درصد از این افراد ارتباط خود را با فردی به دلیل صحبت آن شخص در فضای مجازی کم کرده اند.
88 درصد از آن‌ها باور دارند که مردم در این محیط ها کم‌تر مودب هستند تا در محیط زندگی واقعی‌شان.
81 در صد از آن‌ها می گویند که مشکلات و گفتگوهای احساسی که در رسانه های اجتماعی به وجود می‌آید،در آخر حل نشدنی باقی می ماند.


 

یکی از افراد پاسخگو به این پرسشنامه ، Laura M ،هنوز در مورد یک بی اعتمادی خانوادگی که در فضای مجازی اتفاق افتاده است حرف می زند. این داستان با بی گناهی آغاز شد. برادرش یک عکس از خواهرش که از وی درخواست کرده بود پاک کند را به اشتراک گذاشت. نارضایتی و انتقاد کامل خانواده زمانی اتفاق افتاد که او نه تنها از پاک کردن آن عکس سر باز زد، بلکه آن عکس را بین همه افرادی که در لیست دوستانش قرار داشتند ،به اشتراک گذاشت. برادر لورا سریعا همه خواهر برادرهای خود را از لیست دوستان خود حذف کرد و از ارتباط با آن ها دو سال و نیم اجتناب کرد.
یکی دیگر از افراد پاسخگو، Laura J ،اثرات سلسله وار رسانه های اجتماعی را در محل کار خود دیده است. یک کارمند نا امید یک پیامی در مورد اینکه نمی‌خواهد با همکاران خود مانند قدیم کنار بیاید ،با یک سری جزئیات توصیفی و خشونت آمیز به اشتراک می گذارد.فضای محیط کار تا یک سال حساس و پرتنش می شود و در آخر همکاران وی , او را از لیست دوستان خود حذف کردند و از ارتباط با او سر باز زدند.
Josef grenny، نویسنده ستون "گفتگوهای مهم " می گوید که تنش و کشمکش‌ها با وجود شبکه‌های اجتماعی افزایش پیدا می کند و حل نشدنی باقی می مانند. گفتگوهای آنلاین مجموعه‌ای از رقابت‌ها را به وجود می آورد که به ندرت مردم در این رقابت‌ها از نوشتن خستگی ها و نا امیدی هایشان صرفه نظر می کنند. صحنه رسانه‌های اجتماعی این امکان را به ما می دهد که با سایر افراد ارتباط برقرار کنیم و رابطه های خود را به نحوی که در گذشته امکان‌پذیر نبود، محکم تر کنیم.


Grenny  می گوید :عرصه رسانه های اجتماعی مشکل نیست بلکه شکل و رویه استفاده مردم از آن‌هاست که باعث بدتر شدن و تنزل گفتگوها می شود.به حدی که پتانسیل از بین بردن روابط انسانی را پیدا می کند. او برای ارتباط محترمانه و صادقنه در رسانه های اجتماعی این موارد را پیشنهاد می دهد:
1-انگیزه خود را تعیین کنید : رسانه های اجتماعی تنها راه برقراری ارتباط را تغییر نداده است بلکه انگیزه های ما را تعدیل کرده است... از خود بپرسید... آیا هدف من گرفتن بیشترین "like" است یا تحریک کردن برای بحث و یا اینکه من یک گفتگو سالم را خواهانم؟

2- کلمه های تیز و تند را جایگزین کنید : اگر هدف شما رساندن منظورتان است تا جمع کردن امتیاز برای خود،کلمات تند و تیزی که خشونت و بی احترامی را دامن می زنند با کلماتی جایگزین کنید که کمک می کند دیگران متوجه شوند شما در چه موضعی قرار دارید.به عنوان مثال، "این احمقانه است " را با جمله " من با این نظر مخالفم به این دلایل..." جایگزین کنید.

3- هنگام بیان احساسات خود،تامل کنید: اگر فکر میکنید که از لحاظ احساسی لطمه خورده‌اید هرگز نظری را به اشتراک نگذارید.اگر چند ساعت صبر کنید احتمالا به نحو متفاوتی پاسخ خواهید داد.

4-اول موافقت کنید و بعد مخالفت: این خوب است که می توانید با چیزی مخالفت کنید اما تا زمانی که به مواردی که با آن ها موافق هستید اعتراف نکرده اید،با مخالفت بحث را شروع نکنید.غالبا افراد هنگام بحث، بر روی 80 درصد از موضوع با یکدیگر موافق هستند اما فضای مشاجره و درگیری زمانی رخ می دهد که افراد بر روی 20 درصدی که با هم مخالف هستند ،بحث میکنند.

5-به احساس خود اعتماد کنید: زمانی که در حال خواندن جوابی برای پیام خود هستید و احساس میکنید که مکالمه به سوی احساسی شدن پیش می رود، شما درست فکر کردن را به یاد داشته باشید.بحث آنلاین را متوقف کنید و به صورت آفلاین ادامه دهید. حتی بهتر است که آن را به صورت رو در رو بحث کنید.

نویسنده :

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود