کسانی که واقعا اینترنت را اختراع کرده اند
 در روز یکشنبه Gordon Crovitz مقاله ای نظریه در محور THE WALL STREET JOURNAL به چاپ رساند که در آن مدعی است که نقش دولت آمریکا در بوجود آوردن اینترنت کمی ساده تر از آن چیزی است که ما امروزه به آن اعتقاد داریم . او میگوید که ایجاد و گسترش اینترنت توسط دولت آمریکا تبدیل به افسانه ای همه گیر شده که ، همه به آن اعتقاد داریم . و حالا Vinton Cerf کسی که کمک های بسیاری در گسترش پروتکل های TCP/IP داشته است ، در مصاحبه ای که با CNET داشته است سعی کرده افکار عمومی را همچنان در این جهت که دولت آمریکا نقش بزرگی در گسترش اینترنت داشته است ، حفظ کند.  

 

   

 

در مصاحبه او میگوید که این دولت آمریکا بوده که با سرمایه گذاری در پروژه ی ARPANET باعث حرکت به سمت تولید و راه اندازی شبکه ی جهانی شده است. این پروژه در سال 1995 توسط ARPA و بعضی از نیروهای دولتی دیگر پوشش مالی شد. بنابراین به نظر می رسد که آمریکا سهم بزرگی در ایجاد اینترنت دارد. دولت آمریکا از طریق نهاد هایی چون ARPA, NSF , DOE ,NASA و تعدادی تسهیلات کامل دیگر در توسعه و رشد شبکه ی جهانی پیشگام بوده است.

 

او می گوید بخش خصوصی به مدت 12 سال در این پروژه درگیر بود و سهم بزرگی در توسعه اینترنت داشته است ولی هیچ کدام از این حرکت ها بدون کمک های مالی آمریکا به ثمر نمی رسیدند.

 

از آنجایی Crovitz اعلام کرده است باید تمام سهم اختراع و ایجاد اینترنت را به آزمایشگاه های PARC  شرکت Xerox داد، Cerf گفته است هر چند Xerox سهم های در زمینه ی کاریی خود یعنی در ایجاد Ethernet ، Laser Printers ، Xerox network systems دارد ولی سهم اصلی ایجاد و گسترش شبکه ی جهانی مربوط به نهادهایی می شود که باعث شدند اینترنت تبدیل به محیطی کارامد تر و قابل اعتماد تر بشود.

 

این دیگر با شماست که طرف سیاست را بگیرید و یا دنباله روی عقاید گروه های علمی باشید !!

 

نویسنده :

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود