کنفرانس خبری Facebook و جست‌وجوگر جدید آنها
پیش‌تر گمانه زنی ها مبنی بر این موضوع بود که خبر داغ Facebook در کنفرانس امروز مربوط به تلفن های همراه و یا برند این شرکت در بازار تلفن های همراه خواهد بود, اما موضوع این کنفرانس جست‌وجو در این سایت متمرکز بود. نحوه جست‌وجوی نموداری ”Graph Search" نام این تکنولوژی بوده که علاوه بر امکانات بهتر , تمرکز آن بر روی حریم شخصی افراد خواهد بود. در این کنفرانس خبری رئیس شرکت Facebook یا بهتر بگوییم Mark Zuckerburg در ابتدا به موضوع اهمیت حریم شخصی در Facebook اشاره کرد.


 وی افزود : " هم اکنون بیش از 1 میلیارد کاربر , 240 میلیارد عکس و یک بیلیون ارتباط در Social Graph وجود دارد که انجام عمل index بر روی آن ها جهت بهبود نتیجه جست‌وجو چالش بزرگی می باشد". در واقع انجام عمل index به این معناست که به جای جست‌وجوی کامل در تمام موضوعات , با ایجاد نت های مختلف و گوناگون به سرعت جست‌وجو افزوده و نتیجه را سریع تر و دقیق تر می‌توان ارائه داد. در روش نموداری به جای index کردن کل اطلاعات, تنها نمودار های ارتباطی برقرار را index می کنند. با این کار علاوه بر رعایت حریم اطلاعات افراد , سرعت جست و جو نیز افزوده شده. این در حالیست که انجام این کار باعث افزایش پردازش بر روی سرور های Facebook خواهد شد. به گفته Mark هم اکنون 10٪ از کل پردازش در سرور ها مربوط به رعایت حریم اطلاعات افراد است که با عرضه روش جست‌وجوی شاخه ای , این میزان افزایش خواهد یافت.


یکی دیگر از امکانات این روش جست‌وجو در نوع حساسیت آن می باشد. به این صورت که در این روش نیاز نیست که از لغات خاصی استفاده کنید. موتور جست‌وجو به جملات شما حساس است نه به لغات آن. به طور مثال شما می توانید جمله "عکس دوستان من در تاریخ 20 جولای " را جست‌جو کرده و نتیجه را دریافت کنید. همین طور تاثیرات شما در حریم شخصی خود به صورت لحظه ای در جست‌وجو ها اعمال می شود به به محض حذف تصویری از لیست خود , آن عکس از موتور جست‌وجو نیز حذف خواهد شد. تعدادی از این جملات را در پایین مشاهده کنید و به خاص بودن آنها و محاوره ای بودن آنها توجه کنید :
  • موسیقی هایی که دوستانم علاقه دارند
  • رستوران های شیکاگو
  • تصاویر دوستانم در سال 2009
  • عکس های من و همسرم
  • افرادی که سازنده و یا شاغل هستند
  • دوست دوستانم که مجرد هستند و در شیکاگو ساکن هستند
  • عکس دوستانم که در پاریس گرفته شده اند

به صورت کلی فرق این روش جست‌وجو و روش های قبل در نتیجه آن می باشد. به این صورت که نتیجه حست‌وجوی افراد با هم فرق دارند در حالی که جمله جست‌وجو یکسان است. بنابراین جست‌وجو ها بسته به کاربر نتایج مختلف را انتخاب کرده و به آنها نمایش می دهد.به گفته Facebook در صورت یافت نشدن نتیجه توسط جست‌وجوگر سایت Facebook , نتیجه های موتور جست‌وجوگر Bing به کاربران پیشنهاد خواهد شد. در ویدئو زیر توضیحات مختصری درمورد نحوه کارکرد این جست‌وجوگر , مزایای آن و چشم اندازی از آن بیان می شود که دیدن آن خالی از لطف نیست :


نویسنده :

هدف من از طراحی سایت آرانیان , بالا بردن سطح علمی مردم در مورد اتفاقات روزانه دنیای تکنولوژی‌ست... طراحی سایت و توسعه سیستم دیتالایف از جمله حرفه های من است . در حال کار بر روی اندروید و همین طور زبان برنامه نویسی های دیگر هستم

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود