فیبر کربنی که کش می‌آید !
محققان دانشگاه تکزاس توانسته‌اند نوع جدیدی از فیبر رسانا را تولید کنند. این فیبر جدید که برای ساخت عضلات مصنوعی به‌کار می‌رود می‌تواند به هنگام کشیده شدن انرژی بیشتری در خود ذخیره کند.


این فیبر از صفحه‌های نانوتیوب کربنی تشکیل شده که در اطراف یک مرکز کششی‌ قرار داده شده‌اند. می‌توان از این نوع فیبرها در ساخت بدنه‌ی هواپیماها، سیم‌هایی و کابل‌هایی که کش می‌آیند و اسکلت‌های بیرونی برای سربازها (Exoskeleton) استفاده کرد.
برخلاف فیبرهای نانوتیوب کربنی که سختی را در اولویت قرار می‌دادند و موارد استفاده‌شان هم بیشتر پوشش‌های ضدگلوله بود، یا حتی فیبر کربن‌هایی که منعطف و سخت هستند، قابلیت اصلی این فیبر جدید کش آمدن‌اش است.
صفحه‌های نانوتیوب در حالی که فیبر به حالت کشیده در آمده، بر روی آن قرار داده می‌شوند. در نتیجه زمانی که کش به حالت اصلی‌اش بر می‌گردد، کمانش (Buckling) ایجاد می‌شود، چیزی مثل یک آکاردیون. با این حال بر خلاف آکاردیون، این فیبر زمانی که به حالت اصلی‌اش بر می‌گردد، به دو جهت کمانش می‌کند، یکی در طول و یکی در محیط.
عمل کمانش هسته‌ی اصلی این فیبر است. چون باعث می‌شود مقاومت الکتریکی تاثیری از کش آمدن نگیرد، طوری که جریان الکتریکی می‌تواند حتی زمانی که فیبر 14 برابر اندازه‌ی اصلی‌اش کش آمده، باز هم حرکت کند.
محققان هم‌چنین کشف کرده‌اند که می‌توانند فیبر را در ابعادی متفاوت بسازند. کوچکترین ابعادی که می‌توانند داشته باشند، 150 میکرون (دو برابر یک تار موی انسان) است.
فیبرهای نانوتیوب کربنی می‌توانند استفاده‌هایی مختلف داشته باشند. با این حال، یکی از موارد استفاده‌ی آن را تا به امروز در بازی ویدیویی «متال‌گیررایزینگ» دیده بودیم. بدن مکانیکی و عضلات شخصیت «رایدن»، با استفاده از نانوتیوب‌های کربنی ساخته شده بودند.


محققان امیدوارند تا بتوانند از این فیبر کربن جدید، برای ساخت کابل‌های مختلف، مدارهای الکترونیکی که کش می‌آیند یا سازه‌های فضایی که تغییر حالت می‌دهند استفاده کنند.
منبع خبر : دیجی کالا

نویسنده :

هدف من از طراحی سایت آرانیان , بالا بردن سطح علمی مردم در مورد اتفاقات روزانه دنیای تکنولوژی‌ست... طراحی سایت و توسعه سیستم دیتالایف از جمله حرفه های من است . در حال کار بر روی اندروید و همین طور زبان برنامه نویسی های دیگر هستم

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود