رایتل بر سر دو راهی، بودن یا نبودن!


در طی ماه های گذشته که اپراتور سوم یا همان رایتل دامنه ی فعالیت های خود را گسترش داده و با تبلیغات فراوانی که در این زمینه انجام داده مخاطبان و کاربران زیادی را متوجه به خود کرده است، با این حال از طرف نمایندگان مجلس با ممانعت هایی نیز مواجه شده، که  آنان خواستار رسیدگی به وضعیت فعالیت های مسئولان با این موضوع شده اند.

 مشکلی که خدمات این اپراتور به وجود آورده آیا همان امکان مکالمه ی تصویری آن است؟

طی ماه های گذشته علاوه بر تذکراتی که نمایندگان مجلس درباره ی توانایی مکالمه ی تصویری این سیم کارت ها داشتند، برخی از مراجع تقلید و آیات اعظام نیز اظهار نگرانی هایی در این باره کردند و در این ضمینه فتواهایی نیز صادر شد. البته در این میان نیز مراجعی بودند که استفاده از این نوع خدمات را بلامانع دانستند و یا این گونه تاکید کرده بودند که اگر استفاده ار این سیم کارت مفسده ای نداشته باشد، بلا مانع می باشد. به عنوان مثال آیت الله روحانی (مدظله العالی) در این باره این گونه حکم دادند که: «استفاده از تلفن همراه با امکانات فوق الذکر بلااشکال است و این قبیل امکانات را که نوشته اید از طریق اینترنت نیز در دسترس عموم مردم می باشد و موجب حرمت نمی شود، البته مردم در استفاده از این امکانات باید حدود شرعی را رعایت نموده و مخصوصا خانم ها به حفظ حجاب و مساله محرم و نامحرم مقید باشند، همچنین لازم است شرکت ارائه دهنده امکانات تلفن همراه برای دفع مفاسد احتمالی مقرراتی را وضع نموده و نظارت بیشتری را اعمال نماید. » آیت الله صافی گلپایگانی نیز در این زمینه این گونه فتوا داده اند که: «استفاده از آن در امور حلال فی نفسه مانعی ندارد. » البته مراجع دیگر نیز سخت گیری بیشتری در این باره داشنتد و فتواهایی متفاوتی صادر کردند.
همچنین دبیر شورای عالی فضای مجازی در باره ی این موضوع بحث های متفاوتی داشت و ایشان اذعان نمودند که این روز ها بحث فرهنگ سازی و توجه به مباحث فرهنگی اهمیت بسزایی دارد، در این باره اگر اطلاعات کافی در باره ی این خدمات به صورت صحیح در اختیار عموم قرار نگیرد ممکن است موجب مشکلات و نگرانی های فراوانی برای کاربران شود، به خصوص در باره ی امکان مکالمه ی تصویری که اگر افراد اطلاعات دقیقی در باره ی نحوهی برقراری تماس های تصویری نداشته باشند ممکن است باعث نگرانی آنان شود.

اما رایتل نیز در این باره تدابیری را اندیشیده است که کاربران با این گونه مشکلات مواجه نشوند. در این راستا در استفاده از سیم کارت های رایتل فرد از این اختیار برخوردار است که نوع مکالمه ی خود را به صورت صوتی یا تصویری انتخاب کند. همچنین در مکالمات تصویری این امکان وجود دارد که فرد تصویر خود را حدف کرده و به جای آن می توان از عکس یا ویدئوی دیگری استفاده کند. همچنین می توان تماس هایی که از افراد ناشناس می باشند را رد کرد و با ارسال پیامکی از مکالمه ی تصویری امتناع نمود.

البته تکنولوژی 3G یا همان نسل سوم ارتباطاتی سال ها است که در کشور های توسعه یافته مانند ژاپن از سال 2001 مورد استفاده قرار گرفته، و مزیتی که نسبت به نسل قبلی یا همان 2G دارد سرعت بالاتر در انتقال اطلاعات می باشد که این زیر ساخت انتقال اطلاعات موجب می شود تا امکاناتی نظیر مکالمه ی تصویری که نیازمند سرعت بالا در حجم تبادل اطلاعات هستند میسر شود، و به دلیل آزمایش ها و تدابیر گوناگونی که در طی این ساله ها در کشور های توسعه یافته مختلف در باره ی این نوع سیم کارت ها صورت گرفته، برای حل مشکلات احتمالی بر روی تلفن های همراه اصلاحاتی را انجام داده اند که در پی آن گوشی های هوشمند امروزی امکانات فراوانی را در مکالمات تصویری در اختیار کاربردان خود قرار داده اند که اگر کاربران تسلط کافی بر این امکانات و ویژگی های گوشی خود داشته باشند دیگر مشکلی برای آنها به وجود نمی آید.


در حالی که ما در حال دست و پنجه گرم کردن با نسل سوم سیم کارت ها می باشیم، نسل چهارم (4G) سیم کارت ها در کشور های توسعه یافته شروع به کار کرده است، که به مراتب سرعت انتقال اطلاعات در آن بسیار بیشتر از 3G است.
اگر از لحاظ عددی بخواهیم این دو نسل را با هم مقایسه کنم، باید بگوییم که سقف سرعت انتقال اطلاعات(Upload rate) در نسل سوم، 50 مگابایت در ثانیه است در حالی که در نسل چهارم این عدد به 500 مگابایت در ثانیه می رسد، همچنین سقف دریافت اطلاعات (Download rate) در نسل سوم، 100 مگابایت در ثانیه است در حالی که در نسل چهارم این عدد به 1024 مگابایت در ثانیه می رسد، چیزی حدود 10 برابر.


البته با اینکه رسما نسل سوم در کشورمان شروع به کار کرده اما هنوز قادر نیست تا به مشتریان و کاربران خود بیشینه ی سرعت انتقال اطلاعات (100Mbps) در فضای اینترنت را بدهد، که باز این مشکل به سطح زیرساخت های اطلاعاتی ما برمی گردد. با این حال تحولات مطلوبی در راستای بهبود سطح زیر ساخت های اطلاعاتی کشور در حال رخ دادند است که این امور را به فال نیک می گیریم.

نویسنده :

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود