همه چیز در مورد Project Glass


در خیلی از فیلم ها دیدیم که شخصیت های فرا زمینی و یا روبات ها می توانند اطلاعاتی که می خواهند را در جلوی چشم خود ببینند. روبات ها اکثراً این گونه در میان مردم تصور شده اند که اطلاعات دقیق تری از آنچه ما بینینم در جلوی چشمان آن هاست. مثلا آن ها زمانی که به دشمن خود نگاه می کنند در جلوی دید روبات اطلاعات مربوط به نقاط ضعف و میزان مهمات و نوع سلاح همراه آنها به نمایش در می آید . یا در اینترنت بدون نیاز به صفحه نمایش به جست‌و‌جو می‌پردازند. در حقیقت دید آن ها مانند ما نیست و یک سری  اطلاعات بر روی دید آن‌ها منتاژ شده است. اما این فقط یک رویاست. چگونه امکان دارد که یک مانیتور را در جلوی دید قرار دهیم ؟ چشم ما قدرت دیدن اجسام در فاصله خیلی نزدیک را ندارد. از سوی دیگر قدرت خواند متن های ریز در فاصله دور را نیز ندارد. چطور می شود که یک سری اطلاعات را در جلوی دید قرار داد بدون اینکه دید سه بعدی ما مختل شود؟! این ها تنها یک سری از سوالاتی بود که برای ساخت این عینک ها نیاز به پاسخ داشتند و گوگل بعد از سال ها تلاش توانست برای تک تک آنها راه حلی پیدا کند و محصول Google Glass خود را با امکاناتی فوق العاده به دنیا معرفی کند. به زبان ساده این عینک می تواند دید شما را عوض کند و شما قادر خواهید بود که اطلاعات مورد نیاز خود را در جلوی چشم خود ببینید.


آزماشگاه Google X که یک آزماشگاه سِری به حساب می آید , تصمیم به انجام تحقیقات بر روی Project Glass گرفت. هدف این پروژه ساخت یک صفحه نمایش بود که بتوان آن را بر روی سر قرار داد. این آزمایشگاه بر روی پروژه های دیگر از جمله "ماشین های بدون راننده" نیز تحقیق می کند و این تخقیقات تحت تدابیر امنیتی شدید و حفاظت اطلاعات صورت می گیرد. اولین خبر ها از کار بر روی Project Glass توسط رئیس این پروژه Babak Parviz در +Google وی منتشر شد. اشخاص دیگری از جمله Sebastian Thrun , Steve Lee و همین طور Isabelle Olsson بر روی این پروژه کار می کنند.
طراحی این عینک به این صورت که از که یک لنز بر روی فریم یک عینک قرار گرفته است . این لنز ابتدا در جلوی چشم چپ قرار می گرفت اما هم اکنون مدل هایی از آن وجود دارد که بر روی چشم سمت راست قرار می گیرند. فریم عینک از سوی Google طراحی شده است و مدل های آفتابی آن نیز وجود دارد. گوگل اعلام کرده است که توانایی همکاری با کمپانی های تولید کننده عینک های آفتابی مانند Ray-Ban یا Warby Parker برای تولید مدل های مختلف از این دستگاه را دارد.


قسمت اصلی این عینک , صفحه نمایش آن است. یک قطعه شیشه ای که یک لنز است. این لنز در مرکز چشم شما و یک کم بالاتر از خط دید شما قرار می گیرد که تصاویر را بر روی آن نمایش می دهد. تصاویر در اصل بر روی دید شما منتاژ می شوند. کیفیت نمایش این لنز  640x360 می باشد . در داخل انحنای قرار گرفته بر روی عینک که لنز بر روی آن سوار شده است یک دوربین قرار دارد که با استفاده از اشعه مادون قرمز (InfraRed) جهت دید چشم شما را تعیین می کند. این دوربین می تواند جهت تصویر نمایش داده شده بر روی لنز را با زاویه دید شما منطبق کند. این عینک از یک بلندگوی جدید استفاده می کند. هدفون این دستگاه به صورت هدفون های قدیمی درون گوش قرار نمی گیرد. دستگاه از یک " بلندگوی استخوانی " که صدا را به گوش درونی منتقل می کند استفاده می کند.همین طور سنسور های gyroscope و همین طور شتاب سنج بر روی آن کار گزاشته شده است. این سنسور ها به عینک این قابلیت را می دهند که زاویه سر شما و همین طور جهت چرخش و جهت دید شما را تشخیص دهند. WiFi و Bluetooth به همراه GPS بر روی این دستگاه وجود دارند. این دستگاه امکان اتصال به مخابرات را ندارد. برای برقراری تماس و یا فرستادن پیام باید آن را به تلفن همراه خود وصل کنید. دستگاه با استفاده از Bluetooth به تلفن همراه شما وصل می شود و از طریق آن می تواند تماس های صوتی , تصویری و همین طور پیامک ارسال کند.میکروفون نیز یکی دیگر از این سنسور ها به حساب می آید که بر روی دستگاه قرار گرفته است.


حتما این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه می توانید با این دستگاه ارتباط برقرار کنید. در جواب این سوال باید بگوییم که اصلی ترین راه برای فرمان دادن به این دستگاه از طریق "فرمان های صوتی" است. دستگاه با استفاده از یکسری از لغات به حالت آماده باش می رود و شروع به شنیدن صحبت های شما می کند. شما با گفتن "ok, glass" دستگاه را به حالت آماده باش می برید و سپس دستور خود را بیان می کنید. دستگاه فعلا قادر است زبان انگلیسی را متوجه شود. یک سری از این فرمان های صوتی را در پایین مشاهده می کنید:


راه دیگری که برای ارتباط با این دستگاه وجود دارد از طریق دسته آن است. دسته این دستگاه از نوع لمسی است و شما می توانید با استفاده از Gesture ها فرمان های خود را به آن منتقل کنید. به طور مثال می توانید با قابلیت لمسی آن در بین برنامه های عینک جستجو کنید و با کلیک کردن بر روی یک برنامه , آن را اجرا کنید. یا با کشیدن دو انگشت خود به سمت پایین دستگاه را خاموش کنید و یا با بردن آن ها به بالا دستگاه را به حالت آماده باش ببرید. فرمان های حرکتی می توانند از این ها نیز فراتر بروند و بسته به برنامه های تولید شده بر روی عینک می توانند قابلیت های بیشتری بگیرند.


 این عینک از سیستم عامل Android 4.0 استفاده می کند که پیش بینی می شود پردازشگر آن نیز از نوع پردازشگر دو هسته ای OMAP باشد. از آنجایی که سیستم عامل Android برای آن انتخاب شده است, گوگل برنامه نویسان زیادی را برای طراحی و توسعه این عینک فراخوانده است. برنامه های زیادی برای این عینک پیش بینی شده است. به طور مثال این عینک می تواند جهت شما را در خیابان ها مشخص کند و شما را تا یک مکان مشخص شده توسط شما راهنمایی کند یا زمانی که در فرودگاه هستید, از اطلاعات مربوط به پرواز خود و یا زمان رسید چمدانتان مطلع شوید. در ویدویی که در این مطلب برای شما آورده ایم یک سری از قابلیت های این عینک از سوی Google بیان شده است و شما طرز کار این عینک را می بینید. این عینک می تواند وضعیت آب و هوا و اطلاعات دیگر را در جلوی دید شما ظاهر کند. همین طور شما می توانید یک آهنگ بر روی آن دانلود کنید و آن را گوش دهید و یا بلیط یک فیلم سینمایی را به صورت آنلاین خریداری کنید.

یکی دیگر از قابلیت های جالب این دستگاه ضبط فیلم و همین طور عکس برداری آن است. شما می توانید با فرمان صوتی این دستگاه را به یک دوربین فیلم برداری تبدیل کنید. کیفیت فیلم برداری آن نیز  720p HD خواهد بود که برای این دستگاه قابل قبول است. اشتراک گزاری سریع این فایل ها توسط عینک نیز از جمله امکانات آن است. شما می توانید بلافاصله پس از ضبط یک فیلم آن را در اکانت +Google خود به اشتراک بگزارید. راه دیگر برای به اشتراک گزاری , انجام مکالمه تصویری خواهد بود که شما دید روبه‌روی خود را با فردی که با او در حال مکالمه هستید به اشتراک می گزارید. همین طور شما می توانید در حین مکالمه تصویر وی را برروی لنز خود ببینید. علاوه بر استفاده از +Google در این عینک , قرار است از Google Now که یک محصول جدید دیگر از Google‌ است در این عینک استفاده شود. Google Now با پردازش تصاویر و دیگر اطلاعاتی که در آن لحظه از محیط اطراف می گیرد, اطلاعاتی بسته به آن را برای شما فرآهم می کند.


عینک کاملا در برابر آب مقاوم است و همین طور جنس آن از یک نوع فلز انعطاف پذیر خواهد بود. این امر باعث می شود که کاربر بتواند آن را در همه جا همراه خود داشته باشد و از آن استفاده کند. مدل های مختلفی از این عینک نیز عرضه خواهد شد. تولید مدل های مختلفی از این عینک باعث افزایش محبوبیت آن در میان جوانان خواهد بود. همین طور اگر شما خود از عینک های معمولی استفاده می کنید می توانید با قرار دادن فریم ساده این عینک بر روی عینک خود , بدون هیج مشکلی از این عینک استفاده کنید. در مورد تبلیغات بر روی این عینک ها هنوز خبری در دست نیست. معلوم نیست که شیوه جدیدی از تبلیغات با این محصول ارئه می شود یا از شیوه های قدیمی استفاده می شود. یکی از این ایده ها استفاده از تصاویر دیوار های خالی و سفید برای درج آگهی های تصویری است که گوگل می تواند آگهی ها را بر روی این دیوار ها منتاژ کند. همین طور این آگهی ها نباید دید را مختل کنند که در صورت ایجاد اختلال در دید حوادث زیادی ممکن است اتفاق بیافتد.


در منوی این دستگاه اطلاعاتی در مورد میزان شارژ باتری و یا حساب های کاربری شما و تنظیمات مربوط به دستگاه وجود دارد. دستگاه از طریق یک کابل USB به رایانه شما متصل شده و شارژ می شود. در مورد میزان شارژ این دستگاه صحبتی نشده است. همین طور شما می توانید از طریق همین کابل آپدیت های مربوط به دستگاه خود را بگیرید. اطلاعاتی از میزان حافظه دستگاه در دست نیست اما پیش بینی می شود که این دستگاه از تکنولوژی ابری برای ذخیره اطلاعات استفاده کند. همین طور یک سری از پردازش های برنامه های آن نیز به احتمال زیاد در فضای ابری صورت خواهد گرفت تا سرعت عملکرد ان افزایش یابد.


در مورد آینده این عینک نیز طرح هایی از سوی گوگل بیان شده است. یکی از این طرح ها استفاده از دو شیشه به جای یک لنز است. دو شیشه عینک شما توانایی پخش تصویر را داشته باشند تا شما بتوانید تصویر را به صورت سه بعدی در دنیا ببینید. این طرح نیاز به ساخت صفحه نمایش های شفاف دارد. همین طور پردازش تصویر های جداگانه برای هر چشم با در نظر گرفتن زاویه دید هر چشم کار دشواریست که فعلا خبری از ساخت آن در دست نیست. جالب است بدانید که گوگل در زمینه ساخت این نوع عینک ها تنها نیست و شرکت های دیگر نیز بدنبال ساخت این عینک ها هستند. گوگل فعلا چندین گام از بقیه این شرکت ها جلوست و تا عرضه عینک هایش زمان زیادی نمانده است.


جالب است بدانید با وجود اینکه دستگاه هنوز عرضه نشده است , استفاده از آن در بعضی از مکان ها ممنوع شده و شما نمی توانید آن را به همراه داشته باشید. علت این ممنوعیت نیز بدلیل وجود دوربین در آن است که شما می توانید بدون هیچ نشانه ای از محیط اطراف فیلم برداری کنید که این باعث برهم زدن حریم شخصی افراد می شود. دستگاه از سوی چندین مجله از جمله Times‌ به عنوان برترین اختراع سال شناخته شده است و بدون شک یک انقلاب در دنیای تکنولوژی رقم خواهد زد.نیاز این دستگاه به اینترنت نیز بسیار زیاد است و بدون داشتن اینترنت تقریبا این دستگاه قابلیت خاصی ندارد. اینترنت در اصل راهنمای اصلی این دستگاه در استخراج اطلاعات خواهد بود.


این عینک ابتدا قرار بود که در اوایل امسال عرضه شود اما بعدا این خبر تکذیب شد و عرضه آن به اواخر سال جاری موکول شد. عرضه این عینک مدتی زودتر برای برنامه نویسان صورت خواهد گرفت و آن ها با پرداخت 1500$ می توانند این عینک را خریداری کنند. پیش بینی می شود که قیمت این دستگاه تا زمان عرضه گسترده آن کاهش یابد و در حدود قیمت یک تلفن همراه هوشمند پایین بیاید. فعلا ثبت نام برای این دستگاه تمام شده است و زمان بعدی برای ثبت نام اعلام نشده است. فعلا امکانات زیادی برای برنامه نویسان در زمینه این عینک مهیا نشده است و دسترسی زیادی از منابع آن باز نشده است . پیش بینی می شود که این عینک با شبکه های اجتماعی معروف از جمله Facebook و Twiter هماهنگ سازی شود تا بتوانید با استفاده از آن عکس های خود را مستقیما به اشتراک بگزارید. عکس های زیر نیز طرح هایی از این عینک است.

همه چیز در مورد Project Glass

همه چیز در مورد Project Glass

همه چیز در مورد Project Glass

همه چیز در مورد Project Glass

همه چیز در مورد Project Glassنویسنده :

هدف من از طراحی سایت آرانیان , بالا بردن سطح علمی مردم در مورد اتفاقات روزانه دنیای تکنولوژی‌ست... طراحی سایت و توسعه سیستم دیتالایف از جمله حرفه های من است . در حال کار بر روی اندروید و همین طور زبان برنامه نویسی های دیگر هستم

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad
پاسخ
11 فروردین 1392 16:56
1
گوگل چه کار میکنه آخرشه دیگه

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود