تکنولوژی NFC و تحلیل کاربردها و معایب آن


تکنولوژی NFC و تحلیل کاربردها و معایب آن

 

NFC مخفف Near Field Communication به معنای میدان ارتباطی نزدیک می باشد، این فناوری با ساده تر کردن انجام معاملات بانکی و تبادل اطلاعات و اتصال دستگاه های الکتریکی به وسیله نزدیک کردن آنها به هم میسر می شود، که یکی از کاربردهای آن پرداخت بلیط های مختلف از قبیل مترو، اتوبوس و... می باشد و با توجه به سرعت بالای انتقال اطلاعات در این روش می توان فایل  های اطلاعاتی مختلفی را از این طریق جا به جا کرد،و می تواند زندگی راحت تر و ساده تری را برای کاربران این تکنولوژی در سراسر جهان مهیا کند.
فناوری NFC یک ارتباط رمزگزاری شده با برد کوتاه در فاصله 4cm و کمتر است که در باند فرکانسی 13.56MHz از توانایی تبادل اطلاعات با سرعت 424Kb/s به صورت میانگین را دارد.

 

 

استاندارد های مبتنی بر فناوری NFC تنوع کاربردی زیادی از قبیل :

 

تراکنش های الکترونیکی

 

کمک به حفظ بهداشت و سلامتی

 

جمع آوری اطلاعات و تبادل آن

 

سهولت در حمل و نقل اطلاعات

 

این فناوری طیف وسیعی از خدمات را به مصرف کنندگان ارائه می دهد. استفاده ازNFC به روش تماس با دستگاه های مد نظر می باشد، نصب کیت این دستگاه بر روی
وسایل مختلف آسان است، همچنین برای ارتباطات بانکی قابل اعتماد است و دارای امنیت لازم می باشد.

 

منبع : سایت رسمی NFC

 

 

تکنولوژی NFC و تحلیل کاربردها و معایب آن

 

تکنولوژی NFC و تحلیل کاربردها و معایب آن

 

نتیجه گیری:
 

این فناوری بر روی دستگاه های زیادی از قبیل انواع موبایل ها و تبلت ها می تواند نصب شود و دیگر احتیاجی به حمل کارت های مختلف بانکی و کارت های اطلاعاتی شخصی وجود ندارد وکافی است که موبایل خود را که مجهز به NFC می باشد همراه خود داشته باشید تا نیاز ها و احتیاجات خود را با استفاده از این تکنولوژی برطرف نمایید و با لمس گوشی خود به دستگاه های بانکی تراکنش های مورد نظر خود را انجام دهید.

 

اما به گزارش فارس به نقل از ای ویک که چندی پیش نیز در این سایت هم نوشته بودیم, چارلی میلر محقق امنیتی حاضر در کنفرانس امنیتی بلک هت 2012 توانست با بهره گیری از آسیب پذیری امنیتی در فن آوری بی سیم Near Field Communication کنترل یک گوشی هوشمند مجهز به سیستم عامل اندروید را در اختیار بگیرد، وی تصریح کرده است که از این نقص می توان برای نفوذ به برخی گوشی های نوکیا و همین طور گوشی های ساخت شرکت سامسونگ نیز بهره گرفت. به گفته وی بر چسب فناوری بی سیم NFC دارای آنتن هایی هستند که در کارت های هوشمند به کار گرفته شده است به منظور انتقال اطلاعات به دستگاه های NFC reader  به کار گرفته می شوند.این بر چسب ها شماره های همراه و آدرس های وب خاصی را برای گوشی ها ارسال می کنند که دسترسی به آنها در فاصله نزدیک برای موبایل ها ممکن است. اما می توان با دستکاری reader ها داده های موجود در برچسب های NFC را تغییر داد و داده هایی آلوده را برای گوشی ارسال نمود. این داده ها ممکن است شامل آدرس یک وب سایت آلوده به کرم و ویروس باشد که در صورت هدایت مرورگر گوشی  به سمت آن، انواع کرم و بد افزار به تلفن همراه فرد منتقل خواهد شد.


 

 نویسنده :

هدف ما از طراحی این سایت این بود که قدمی در بهبود سطح علمی فارسی زبانان به خصوص مردم عزیز میهن خود در زمینه ی فن آوری های نوین و تکنولوژی های روز دنیا برداشته باشیم.

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود