LCD یا پلاسما؟
میخواهید بدانید تکنولوژی کدام نوع صفحه نمایش بهتر است؟ رقابت بین  LCD ها و تلویزیون های پلاسما است. این دو نوع تکنولوژی تصاویر را طی پروسه کاملا متفاوتی تولید میکنند که هر کدام مزیت ها و مشکلات خود را  دارد . بنابراین قبل از پاسخ به سوال فوق ابتدا تکنولوژی پشت این دو را بررسی میکنیم.

 


 

پنل های LCD چگونه کار میکنند؟

 

LCD  مخفف Liquid Crystal Display  میباشد که در هنگام عرضه در دو نوع به نام های CCFl-backlit و LED-backlit وجود داشته که در هر دو پنل های استفاده شده یکسان است.

 

پنل های LCD معمولا از دو صفحه ماده پلاریزه شده که بین آنها را محلولی از کریستال مایع پر کرده، تشکیل شده. بنابراین وقتی جریان الکتریکی از مایع عبور میکند، میدان ایجاد شده کریستال ها را هم تراز کرده و سبب میشود که نور بتواند ( یا نتواند) عبور کند.

 

هر کریستال را مانند دیوار حائل یا دروازه ای در نظر بگیرید، که به نور یا اجازه عبور میدهد یا مانع از عبور آن میشود.

 

پس از عبور از جلویی ترین قطعه پلاریزه شده ، نور از یک فیلتر رنگ عبور میکند که نور را به 3 رنگ قرمز، آبی و سبز تقسیم میکند. هر دسته نور قرمز ، آبی و سبز یک پیکسل را روی صفحه نمایش روشن میکند. با روشن شدن رنگ های منتخب درون هر پیکسل ، محدوده گسترده تری از رنگ ها روی صفحه بزرگ تر تولید میشود.

 

 


تلویزیون های پلاسما چگونه کار میکند؟

 

تلویزیون های پلاسما پروسه کاملا متفاوتی را طی میکند. در این تکنولوژی به جای استفاده از فیلتر ها و غیره  برای منور کردن پیکسل ، از گاز یونیزه شده پلاسما استفاده میشود ، که هنگام عبور جریان الکتریکی از آن روشن میشود.

 

برای درک بهتر کارکرد تلویزیون های پلاسما ، هر پیکسل را یک لامپ نئونی کوچک یا یک نمونه مینیاتوری مهتابی های فلوئورسنت در نظر بگیرید. پیکسل هایی که صفحه نمایش پلاسما را تولید میکنند ، دقیقا همین فناوری را دارا هستند ، فقط در مقیاس بسیار کوچکتر.

 

 

 

اگر میخواهید علم پشت این تکنولوژی را بدانید ، این چگونگی رخداد جادو است :

 

یک الکترود به یک سلول کوچک پر شده از گاز نجیب ( معمولا نئون یا زنون) جریان الکتریکی وارد میکند. این عمل باعث برانگیخته شدن گاز، یونیزه شدن آن و سپس تبدیل آن به یک پلاسما میشود. این پلاسما از خود اشعه ماورا بنفش ساطع میکند که ما قادر به دیدن آن نیستیم ، اما وقتی این اشعه به لایه فسفری که هر سلول را پوشانده برخورد میکند ، باعث درخشیدن فسفر میشود.

 

بسته به اینکه سلول با چه نوع فسفر خاصی پوشانده شده ، نورقرمز ، آبی یا سبز تولید میکند. درست مثل نمایشگرهای LCD ، هر دسته از این رنگها یک پیکسل را روی صفحه ، نمایش می دهد.

 


مزیت های پلاسما

 

  ۱− عمق رنگ مشکی

 

بعلت اینکه نمایشگرهای پلاسما توانایی خاموش کردن کامل پیکسل ها را دارند ، سطح کیفیت بالاتری از رنگ مشکی را به نسبت LCD به نمایش میگذارند. هرچند نمایشگر های LCD نیز پیشرفت های محسوسی را طی سالهای اخیر داشته ، اما هنوز پنل ها، توانایی کامل به دام انداختن نور را ندارند که در نتیجه در تصاویر تیره به سختی به رنگ مشکی حقیقی دست پیدا میکنند.

 

این موضوع مخصوصا در مورد تلویزیون های CCFL-Backlit LCD صحت دارد. بعضی از تلویزیون های LED Back-lit LCD با استفاده از تیره کننده های دستی به کیفیت قابل مقایسه رنگ مشکی با تلویزیون های پلاسما رسیده اند ، اما عموما قیمت بالایی دارند.

 

  ۲−کیفیت رنگ قوی

 

به خاطر نوع طراحی ، تلویزیون های پلاسما همچنین توانایی بهتر کنترل سطح روشنایی هر پیکسل آبی ، سبز و قرمز دارد ، بنابراین آنها معمولا کنتراست رنگ بهتر، بافت تصویر واقعی تر و رنگ های غنی تری نسبت به LCD ها دارند.

  ۳−  زاویه دید گسترده

 

نمایشگرهای پلاسما همچنین میدان دید بسیار گسترده تری نسبت به LCD ها دارد. تلویزیون های پلاسما اکثرا به علت فیلتر های پلاریزه روی پنل ها ، به نورهایی که به خط راست سیر نمیکند اجازه عبور نمیدهد به همین دلیل صفحه از کنار به خوبی دیده نمیشود. اما نمایشگرهای پلاسما به دلیل عدم استفاده از این فیلترها، میدان دید بسیار گسترده ای را با کیفیت کامل ارائه میدهد. بعضی از آخرین مدل های نمایشگرهای LCD برای بهبود میدان دید چند تکنولوژی را ترکیب کردند ، اما بیشتر آنها هنوز قابل قیاس با پلاسما ها نیستند.

 

 ۴− عدم وجود لکه های تیره در هنگام حرکت(motion blur)

 

گاهی اوقات وقتی یک تصویر به سرعت حرکت میکند، پیکسل ها روی پنل LCD با سرعت کافی خاموش و روشن نمیشوند که این عامل منجر به پدیده ای میشود که اصطلاحا به آن motion blur میگویند، میشود. نمایشگرهای پلاسما معمولا این مشکل را ندارند زیرا فسفر های فلوئورسنت پوشاننده هر پیکسل ، فقط چند نانو ثانیه بعد از خاموش شدن ، درخشش را متوقف میکنند. اما LCD ها کمی بیشتر طول میکشد. این به این علت است که کریستال ها که جریان نور را کنترل میکنند یک زمان اضافی برای باز و بسته شدن مصرف میکنند. هر چند LCD های جدید قابلیت نوسازی تصویر Hz 120 یا بیشتر را دارند که در نتیجه باعث رفع مشکل motion blur   میشود. مدل های قدیمی تر ممکن است هنوز این مشکل را داشته باشند، در نتیجه قبل از خرید از سرعت نوسازی تصویر آگاه شوید.


 

مشکلات


  ۱− پیکسل سوخته :

 اگر در مورد تلویزیون های پلاسما تحقیق کرده باشید ، در مورد پدیده burn in  شنیده اید. این پدیده به تصویری برمیگردد که حتی پس از از بین رفتن، روی صفحه باقی میماند. مثل وقتی که کسی در چشم شما  نور می اندازد و شما تا مدتی پس از آن هنگام بستن چشمتان رگه های نور میبینید. اگر لکه ای روشن روی صفحه پلاسما باقی ماند ( مثل لوگوی شبکه های مختلف) ، این میتواند یک تصویر قابل رویت از تصویر از بین رفته ای باشد که از خود به جا گذاشته. در ابتدا این مشکل بزرگ پلاسما بود که در حال حاضر به طور عمده ریشه کن شده . تولید کنندگان روشی ابداع کردند که توان در فسفر به گردش درآمده در نتیجه از روشن ماندن آن به مدت طولانی جلوگیری شود.

  ۲− مصرف انرژی

 

پلاسما ها مصرف انرژی بسیار بیشتری نسبت به رقیب خود یعنی LCD ها دارند. به طور کلی یک نمایشگر CCFL-backlit LCDنصف یک پلاسمای هم سایزش انرژی مصرف میکند. و یک LED-backlit LCD  حتی کمتر از نصف یک پلاسمای هم سایزش انرژی مصرف میکند. بنابراین اگر به فکر خرید تلویزیون پلاسما هستید ، قیمت برق محل زندگی خود را در نظر بگیرید.

  ۳− بازتاب پذیری و وضوح تصویر

 

بر خلاف تمام پیشرفت های تکنولوژی که پلاسما در این سالها داشته، با این حال هنوز نتوانسته با وضوح تصویر LED یا CCFL-backlit LCD رقابت کند. این موضوع LCD ها را گزینه مناسب تری برای اتاق های پر نور میکند ، به خصوص که تلویزیون های پلاسما اکثرا صفحه های شیشه ای و بازتاب پذیر دارند.


 

حرف آخر

 

در نهایت با کدام نوع تلویزیون همراه شویم؟ این موضوع به چند فاکتور مختلف بستگی دارد. اما اگر به دنبال بهترین تصویر با کمترین قیمت هستید پلاسما گزینه بهتری برایتان خواهد بود. پلاسما تقریبا هم قیمت یک CCFL-backlit LCD  معمولیست که تصویر با کیفیت هم تراز یا بالا تری از بهترین مدل ها را ارائه میدهد.

 

با این حال اگر دستگاه سینما خانگی شما در اتاقی با پنجره های زیاد قرار داشت ، یا شما مجبور به داشتن باریک ترین دستگاه در ساختمان خود هستید، بهتر است LCD را انتخاب کنید و تا حدی که محدودیت بودجه ندارید ما به شما LED-backlit یا Edgelit LCD را پیشنهاد میکنیم. آنها باریک تر، زیبا تر و از نظر انرژی به صرفه تر هستند ؛ اما گرانترند. CCFL-Backlit LCD ها در صورت امکان آخرین گزینه خرید شما باشد.

 


دنبال کردن نویسنده در :
468 ad
پاسخ
7 شهریور 1392 15:36
0
خوب بود دستت درد نکونه عالی بود

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود