دستگاه تصفیه آب LifeStraw

 

عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم منجر به بیماری های اسهالی در سراسر جهان شده است، علت مرگ و میر کودکان - حدود 1.5 میلیون نفر در هر سال - به علت اسهال است.احتمال مرگ به علت اسهال بسیار بالا تر از احتمال مرگ نسیبت به بیماری ایدز، مالاریا و سرخک می باشد. نوشیدن آب آلوده نیز منجر به کاهش زمان عمر انسان می باشد، که اثرات سوء بسیار گسترده ای بر روی اقتصاد کشور ها خواهد گذاشت.

 Image of girl using LifeStraw to draw water from a bowl of dirty water

 

حدود 43 درصد از جمعیت جهان، به ویژه مردم کم درآمد در نقاط دورافتاده و روستایی در جهان در حال توسعه، از نوشیدن آب سالم لوله کشی محروم هستند. بنابراین، نیاز مبرم به گزینه های موثر و مقرون به صرفه برای دستیابی به آب آشامیدنی سالم در خانه وجود دارد. 

 

 

حال دانشمندان شرکت Vestergaard Frandsen موفق به ساخت دستگاه تصفیه ای شده اند که توانسته است بسیار مقرون به صرفه و همچنین با کارایی و عمل کرد مطلوب باشد. نام این فیلتر LifeStraw می باشد. 


این وسیله قادر به: 

  • حذف حداقل 99.9999٪ از باکتری های منتقله از راه آب (> ورود 6 کاهش)
  • حذف حداقل 99.9٪ از انگل های تک یاخته ای منتقله از راه آب (> ورود 3 کاهش)
  • افزایش شفافیت آب بوسیله ذرات در حدود 0.2 میکرون  فیلتر
  • بدون مواد شیمیایی
  • بدون نیاز به برق، باتری و قطعات یدکی
این فیلتر می تواند 1000 لیتر آب را تصفیه کند که تقریبا برای 1 سال مصرف آب انسان کافی می باشد.

این دستگاه در مکان هایی که آب وجود دارد ولی به علت آلودگی نمی توان از آن نوشید بسیار مفید است همچنین برای سربازانی که در عملیات های طولانی هستند بسیار کارا می باشد و دیگر نیازی به حمل آب قابل شرب خود ندارند، همچنین در کشور های فقیر که توان هزینه های هنگفت تصفیه آب را ندارند بسیار کارآمد می باشد، و همان طور که گفته شد از مزیت های دیگر این دستگاه بی نیازی آن به برق و باتری می باشد.


 این شرکت برای تصفیه ی خانگی آب نیز از همین سیستم استفاده کرده است و نمونه دیگری از این دستگاه تصفیه را تولید نموده:

 

دستگاه تصفیه آب LifeStraw

 

دستگاه تصفیه آب LifeStraw

 
منبع: www.vestergaard-frandsen.com

 


نویسنده :

هدف ما از طراحی این سایت این بود که قدمی در بهبود سطح علمی فارسی زبانان به خصوص مردم عزیز میهن خود در زمینه ی فن آوری های نوین و تکنولوژی های روز دنیا برداشته باشیم.

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود