چاپ مدار با چاپگرهای خانگی
با توجه به هزینه های کم و برنامه های کاربردی گسترده ای که با صفحه های مدار انعطاف پذیر کاغذی می تواند سازگار باشد، بسیاری از ایده ها برای تولید آن ها دیده شد که ازراه چاپ با جوهر نقره برای تعبیه تراشه در داخل کاغذ استفاده شود. در حال حاضر دانشمندان یک روش ظریفی را برای تغییر ماهیت کاغذ به گرافیت رسانا را توسعه داده اند. برخلاف مدارهای انعطاف پذیر مبتنی بر پلیمر،این مدارهای کاغذی قادر هستند در برابر دماهای بالا نیز مقاومت کنند که به طور معمول در تولید قطعات الکترونیک استفاده می شوند.

 

 

با استفاده از یک پیرینتر جوهر افشان معمولی که با کارتریج جوهری که از کاتالیزور نیترات آهن پر شده است، این تیم در موسسه ماکس پلانک آلمان موفق شدند که هدف خود را بر روی کاغذ معمولی چاپ کنند. وقتی کاغذ در دمای 800 درجه سانتیگراد ( 1472 درجه فارنهایت ) در محیطی خالی از اکسیژن، (که احتمالا همین باعث می شود که کاغذ نسوزد ) قرار می گیرد، کاتالیزور ترکیب  الیاف سلولزی کاغذ را به گرافیت رسانای خالص تغییر می دهد. در حالی که کاغذ چاپ نشده بدون تغییر باقی می ماند. دانشمندان ثابت کرده اند که نتیجه " الکترونیک کربن " به طور گزینشی با آبکاری اکتریکی کاغذ با مس،رسانا می شود.

 

همانطور که در عکس زیر نشان داده می شود ،تنها طرح چاپ شده با روکش مسی است.

 

 

آنها همچنین نشان دادند که چگونه برای ایجاد یک ساختارسه بعدی رسانا ،یک کاغذ اریگامی ( اریگامی یک هنر ژاپنی است که با تا کردن کاغذ ،اشکالی را به وجود می آورد )  با همان روند کاتالیزوری را امتداد دهد و دراز کند. مکانیسم ایجاد گرافیت از سلولز، هنوزبه طور کامل شناخته شده نیست . هر چند که آهن در حال حاضر در تولید نانو لوله های کربنی نیز استفاده می شود اما آزمایش های بیشتر و درک بهتر نیاز است تا تبدیل ساختارهای مبتنی بر کاغذ را به اتم ضخیم نانو مواد گرافن را ممکن سازد.

نویسنده :

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود