سامسونگ؛ و تبلت هایی که به وسیله مغز شما کنترل می شوند!

احتمالا روزی خواهد رسید که ما بدون لمس هیچ گونه صفحه و بدون کمک وسیله ای، می توانیم ایمیل هایمان را چک کرده و یا تماس تلفنی برقرار سازیم. شرکت سامسونگ درحال انجام پروژه ای است که به وسیله آن می توان وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه و یا تبلت را به وسیله ذهن، کنترل کرد. محققان این پروژه معتقدند هدف نهایی این طرح، رسیدن به مرحله ای است که در آن تمام انسان های جهان، با وجود نقص عضو و مشکلات دیگر بتوانند از وسایل الکترونیکی استفاده کنند.

 

با همکاری فردی به نام روزبه جعفری، استادیار دانشکده برق دانشگاه تگزاس در دالاس، محققان شرکت سامسونگ در حال بررسی این مسئله هستند که افراد چگونه به وسیله افکارشان در گلکسی 10.1، برنامه یا قطعه ی موسیقی ای را انتخاب می کنند، از لیست تماس هایشان استفاده می‌کنند و یا آن را خاموش و روشن می‌کنند. درحالیکه سامسونگ عجله ای برای ارائه ی این فناوری ندارد ولی تحقیقات اولیه نشان می دهد این فناوری (که شامل کلاهی پوشیده از سیم ها و الکترودهایEEGست و سر را کاملا می پوشاند) در صورت وجود چگونه می تواند به افرادی که دچار مشکل یا نقص عضو هستند برای انجام کارهایشان کمک کند.

 

واسطه های میان مغز و رایانه که از طریقEEGها امواج ذهن را کنترل می کنند، هنوز هیچی نشده راه خود را به دنیای تجاری باز کرده اند. هدست های NeuroSky‌‌ از EEGها برای کنترل تمرکز فرد روی سطح خاصی از بازی یا وسیله ی بازی استفاده می کنند. کمپانی هایی که می خواهند افراد را به انجام بازی تحریک کنند نیز هدست هایی را می فروشند کهEEGها و حالات صورت را می خوانند و به این ترتیب تجربه هیجان بازی را افزایش می دهند.

 

برای استفاده ازEEGهایی که قرار است در جهت کنترل گوشی های همراه به کار گرفته شوند، محققان شرکت سامسونگ و دانشگاه تگزاس در دالاس، الگوهای شناخته شده ی فعالیت های مغزی که در اثر تکرار فعالیت های بصری ظاهر می شوند را مورد بررسی قرار داده اند. محققان در اثبات های خود دریافتند که افراد می توانند به وسیله تمرکز، برنامه و اپلیکیشنی را در تلفن همراه خود آغاز کرده و سپس آن را تغییر دهند که در این هنگام فرکانس مشخصی داخل مغز درحال چشمک زدن می باشد.

رابرت جیکوب، محقق و پژوهشگری که در حوزه تعاملات میان انسان و رایانه در دانشگاه Tufts کار می‌کند می گوید: "تلاش بسیار زیادی انجام شده تا در این پروژه، راه های برقراری ارتباط با وسایل کوچک الکترونیکی مثل گوشی های هوشمند گسترش یابد. این یکی از راه هایی است که ورود ِ داده ها را به تلفن همراه محقق می سازد درحالیکه تلفن همراه در جیب شما قرار دارد."


Insoo Kim رئیس بخش تحقیقات شرکت سامسونگ می گوید: "یافتن راه های جدید برای برقراری تعامل با تلفن های همراه از مشتقات این پروژه است. سال ها پیش، تلفن های همراه تنها از طریق یک صفحه کلید کوچک کنترل می شدند و تنها منبع ورود داده به این وسیله بودند اما امروزه کاربران از طریق صدا، لمس، ژست و حرکت چشم می توانند تلفن های همراهشان را کنترل کنند. اضافه کردن راه های بیشتر و جدیدتر به تلفن همراه برای ورود داده و کنترل آن ها ما را به سمت تعاملی راحت تر با این وسیله پیش خواهد برد."

وی اضافه می‌کند: " به هرحال تحقیقات بسیار زیاد و قابل توجهی درباره تعاملات مغز و رایانه و اینکه چگونه می توان از آن برای کنترل تلفن همراه استفاده کرد، انجام شده است" اولین قدمی که پژوهشگران در این راه انجام داده اند، توسعه ی روش های پردازش سیگنال هایی است که می توانند اطلاعات صحیح را فرای سیگنال های ضعیف و پرسروصدای ‌EEG استخراج کنند و می توان از آن در کنترل تلفن همراه استفاده کرد.

 

تحقیقات جعفری، چالش و در عین حال پیشرفت جدیدی را در دستیابی به سنسورهای EEG فراهم می‌کند. EEGهای قدیمی در محدوده ی سنسورها عمدتا دارای ژل بوده و یا مرطوب بودند به این معنی که بین محل اتصال سنسورها و پوست سر، باید کمی مرطوب می بود. جعفری در این باره می گوید: " چیدمان الکترودها بسته به میزان و تعداد آن ها، زمان زیادی می برد و حتی ممکن بود تا 45 دقیقه نیز طول بکشد که در کل کار راحتی نبود." اما وی، سنسورهایی را ساخته که حدود 10 ثانیه زمان برای چیدمان میگیرند و احتیاجی به مرطوب شدن پوست سر ندارند. البته این سنسورها به کلاهی پر از سیم متصل هستند که باید روی سر گذاشته شود.

مفهوم EEG های خشک، چیز تازه ای نیست، و می تواند اشکالات سیگنال های پایین را هم هدایت کند اما جعفری معتقد است که گروه وی در حال پردازش سیستم سیگنال های مغزی هستند و در نهایت اگر EEG های راحت و سبک اختراع شوند که واسطه ی بین امواج مغز و تلفن های همراه قرار گیرند، باز هم به شکل کلاهی خواهند بود که در تمام طول روز باید روی سر کاربران باشند!

Kim می گوید بسته به سرعت مغز کاربران، سرعت استفاده از تبلت ها و وسایل الکترونیکی از طریق EEG ها مختلف است. در آزمایشات محدودی که تیم وی انجام داده است مشخص شده است که به طور معمول و با 10 تا 15 درصد خطا، کاربران هر 5 ثانیه یک بار می توانند از این طریق کاری با تبلت یا موبایل انجام دهند.

 

وی معتقد است که پیش بینی آینده و اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد تقریبا غیر ممکن است اما حمایت و پشتیبانی از پیشروان این زمینه مثل ابداعات U.S Brain در زمینه تعاملات میان انسان و ماشین، اجتناب ناپذیر است.

 

نویسنده :

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود