BMW در حال توسعه ی تکنولوژی راننده خودکار

شرکت های ماشین سازی به تکنولوژی های گوناگونی در زمینه ی راننده ی خودکار بر روی ماشین های دست یافته و این سیستم ها را بر روی اتومبیل های لوکس خود نصب کرده اند، اما با این وجود هنوز نمی توان به این تکنولوژی ها در این زمینه اطمینان کرد، شرکت BMW همراه با تیم Continental در حال توسعه ی تکنولوژی راننده ی خودکار برای اتومبیل ها اند و پیش بینی می کنند که تا سال 2020 بتوان از این سیستم های در بزرگراه ها و در سرعتهای بالا استفاده نمود.
 

طبق برنامه ریزی هایی صورت گرفته، از سال 2013 تا اواخر سال 2014 باید تعداد ماشین های اولیه ی که با سیستم های راننده خودکار در بزرگراه ها می رانند افزایش یابد، با کامل شدن این طرح این نوع ماشین ها در اتوبان های آلمان با افراد آموزش دیده ای که در پشت این ماشین ها می نشینند تا این ماشین های اتوماتیک را در شرایط مختلی نظیر چهار راه ها، تقاطع ها، عوارضی ها، معابر مختلف و همچنین موانع طبیعی آزمایش می کنند تا بتوانند از اطلاعاتی که از این طریق جمع می کنند، فناوری کامل و بی نقصی را داشته باشند.
  

راننده خودکار

 

هر دو گروه در این زمینه ی ماشین های نیمه اتوماتیک دارای تجربه های مختلفی هستند، تیم Continental با شرکت Mercedes نیز در ضمینه ی ساخت سامانه های تطبیقی کروز و ترمز های کمکی اضطراری هم کاری داشته است. همچنین ماشین Audi گوگل، که برای عکس برداری از مناطق مورد استفاده قرار می گیرد، تا به حال با سیستم راننده ی خودکار توانسته است 24 هزار کیلومتر را بپیماید از دستاور های تکنیکی این گروه می باشد.
 


البته BMW هم دارای پیشینه ی قبلی در ساخت این نوع سیستم ها است که با ساخت اتومبیل BMW TrackTrain این ادعا را اثبات کرده است، این ماشین از سیتسم های GPS و اطلاعات تصویری استفاده می کند تا ماشین را به طور تمام خودکار فرماندهی کند، وهمچنین در آن از سیستم فرمان دهی دستی اضطراری و سیستمی که به وسیله آن می تواند تشخیص دهد که اگر راننده دچار حمله ی قلبی و یا سکته در حین رانندگی شود ماشین را به صورت امن در کنار راه متوقف کرده و به آمبولانس و پلیس تماس می گیرد،
 طراحی و ساخت TrackTrain یک مدال افتخار برای شرکت BMW در ضمینه ی این نوع اتومبیل ها می باشد. 


همچنین اگر بخواهیم کمی به عقب برگردیم می بینیم که در اواسط سال 2011، BMW موفق به ساخت ماشین اتوماتیکی به نام A9 شد که توانست در خیابان های شلوغ رانندگی کند و تمامی قوانین ترافیکی را نیز به درستی اجرا کند. این ماشین مجهز به لیزر راداری 360 درجه موسوم به LIDAR، رادار، دستگاه سونار ( تشخیص موانع به وسیله ی امواج صوتی) و یک کامپیوتر با سیستم تصویری که به وسیله ی دوربین هایی که در اطراف ماشین تعبیه شده اند، استفاده می کند.

با کلیک بر روی عکس ها آنها را واضح تر ببینید:

BMW در حال توسعه ی تکنولوژی راننده خودکار

BMW در حال توسعه ی تکنولوژی راننده خودکار

BMW در حال توسعه ی تکنولوژی راننده خودکار

BMW در حال توسعه ی تکنولوژی راننده خودکار

BMW در حال توسعه ی تکنولوژی راننده خودکار


 در حال حاضر تحقیقات و آزمایشات گوناگونی برای ماشین هایی که بتوانند بدون راننده در خیابان ها و جاده ها حرکت کنند و مشکل ساز نباشند انجام شده، و روز به روز این صنعت در حال پیشرفت می باشد تا با ایجاد امنیت بالاتر و سرعت بیشتر بتوانند در این تکنولوژی، موفقیت های بیشتری را کسب کنند.

 در برنامه ی آینده ی این تکنولوژی باید در سال 2016 امکان کامل رانندگی اتوماتیک، در سال 2020 بالاترین سیستم اتوماسیون در اتومبیل ها و در نهایت در سال 2025 تکنولوژی تمام اتوماتیک برای اتومبیل ها فراهم آید تا دیگر احتیاجی به فرمان در اتاق ماشین ها وجود نداشته باشد.


البته همان طور که می دانید فقط BMW و Continental در ساخت این قبیل تکنولوژی ها تنها نیستند، و شرکت هایی مانند کادیلاک، آئودی، مرسدس بنز نیز فعالیت های زیادی را انجام داده اند و به نتایج قابل قبولی رسیده اند.

نویسنده :

هدف ما از طراحی این سایت این بود که قدمی در بهبود سطح علمی فارسی زبانان به خصوص مردم عزیز میهن خود در زمینه ی فن آوری های نوین و تکنولوژی های روز دنیا برداشته باشیم.

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود