اختراع دستگاهی برای ارتباط معلولان حرکتی با دنیای آنلاین به وسیله خواندن ذهن

یک شرکت اتریشی ابزاری اختراع کرده که ذهن افراد را می خواند. در این سیستم که با هدف خدمت رسانی به معلولان طراحی شده است، الکترودهای متصل به جمجمه قادر به خواندن فرایندهای مغزی فرد توسط یک کامپیوتر و تبدیل آنها به فرمان های الکترونیک هستند. 

مدیر این پروژه می گوید:"صفحه کامپیوتر رابط کاربری، محرکهای الکترونیک را از سر کاربر دریافت و آنها را به فرمانهای مشخص ترجمه می کنند.”

به عنوان مثال می توان بدون نیاز به دست بصورت آنلاین بازی کامپیوتری کرد. کاربر با انتخاب فرمان، تنها باید به فلشهای روی صفحه نگاه کند. فرکانس چشمک زدن این فِلش ها در کورتکس مغز بازتولید شده و توسط الکترود ها خوانده می شود. 

یکی از سازندگان این ابزار می گوید:"الگوهای تولید شده بوسیله گروهی از نرون ها یا سلول های عصبی مغز که در نوار مغزی ثبت می شود. به محض اینکه ما آنها را دریافت کرده و بفهمیم، می توانیم نقشه فعالیت های مغز را برای هر نوع ابزاری ترسیم کنیم.”


این پروژه بخشی از یک پژوهش اروپایی با هدف قابل دسترس کردن ابزارهای الکترونیکی خانگی برای همه است. کاربر می تواند تنها با تمرکز حواس در منوی های مختلف صفحه های نمایش آنلاین حرکت کند. با این روش حتی معلولان پیشرفته می توانند پیامک بنویسند و در شبکه های اجتماعی فعال باشند. با پیشرفت در این فناوری می توان ابزار های کمکی از راه دور مانند ویلچرهای الکترونیک را هدایت کرد.

در پایان مدیر این پروژه می گوید:"این سیستم برای ادغام ساده تر و عملی تر با سیستم ها و برنامه های دیگر توسعه داده خواهد شد. در ضمن قادر به دریافت محرک های دیگر الکتریکی و مکانیکی از سایر نقاط بدن خواهد بود. به همین دلیل بعضی بیماران دچار ناتوانی های حرکتی، براحتی می توانند از این فناوری بهره مند شده و می توانیم سیستم را به شکل قابل انطباق با دریافت این نوع سیگنالها توسعه بدهیم.”


source: euronews

نویسنده :

هدف ما از طراحی این سایت این بود که قدمی در بهبود سطح علمی فارسی زبانان به خصوص مردم عزیز میهن خود در زمینه ی فن آوری های نوین و تکنولوژی های روز دنیا برداشته باشیم.

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود