استفاده از امواج مغز شما در کنترل رایانه
همیشه دوست داریم که یک سری از اطلاعات شخصی ما با استفاده از یک رمز عبور محافظت شوند و هیچ کسی نتواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد. این رمز عبور می تواند یک کلیدواژه , یک الگو , تصویر چهره شما و یا اثر انگشت شما باشد. محققان این بار توانسته اند که یک مورد دیگر به این موارد اضافه کنند و آن‌هم فکر کردن به یک موضوع خاص است. شما می توانید یک موضوع و یا یک کار و یا یک فکر را انتخاب کنید و آن را به عنوان رمز عبور خود انتخاب کنید. هر بار با فکر کردن به آن مورد امواج مغز شما به رایانه منتقل می شود و در صورت درست بودن , رایانه شما باز خواهد شد. این روش تنها با استفاده از یک برنامه دست‌نویس ساده و همین طور یک دستگاه دریافت امواج مغز به قیمت 99$ قابل اجراست. نام شرکت سازنده این دستگاه NeuroSky است.


این دستگاه که از یک شامل یک هدفون است , دارای یک سنسور گیرنده امواج مغز است که به این هدفون متصل شده است  و به جلوی سر وصل می شود. این دستگاه امواج تولیدی مغز شما را به رایانه منتقل می کند. نوع ارتباطی این دستگاه با رایانه از طریق Bluetooth است. نکته جالب این دستگاه این است که اگر شما فکر کردن به یک موضوعی را به عنوان رمز عبور خود قرار دهید , فرد دیگر با فکر کردن به آن موضوع قادر به باز کردن رمز عبور رایانه شما نیست. علت این امر هم تفاوت میان امواج مغزی افراد است. مغز شما با فکر کردن به رنگ مشکی سیگنال متفاوتی با مغز دیگران هنگام فکر کردن به رنگ مشکی تولید می کند. با توجه به این نکته شما از امنیت بالای این روش مطلع می شوید و یک جایگزین مناسب برای روش اثر انگشت پیدا می کنید.


با توجه به پیچیدگی این روش در تحلیل رمز عبور شما , در صورت فراموش کردن رمز عبور خود با دشواری زیادی برای ریست کردن رمز عبور خود خواهید داشت.در تست های انجام شده با این دستگاه بهترین رمز عبور ها برای تحلیل رایانه , افکاری بودند که در آن فرد در حال فکر کردن به انجام یک کار بودند. به طور مثال فکر کردن به این که شما در حال تکان دادن انگشت خود هستید و یا در حال خواندن یک آهنگ. این افکار به راحتی می توانستند شناخته شوند و در رایانه در صورت درست بودن رمز عبور , دسترسی شما را باز کنند. هنوز کار بر روی نوع دریافت امواج مغزی ادامه دارد. هنوز روش مطمئنی برای این کار وجود ندارد. جالب است بدانید که این شرکت مدار تحلیل امواج مغزی را نیز به صورت جداگانه به فروش می رساند که اطلاعات مربوط به آن را در زیر مشاهده می کنید . مدل ها مختلفی از این دستگاه وجود دارد که امکانات آن‌ها زیاد با هم تفاوت ندارد . چند مدل آن را در زیر مشاهده می کنید .
برای نمایش بزرگتر عکس بر روی آن‌ها کلیک کنید :

استفاده از امواج مغز شما در کنترل رایانه

استفاده از امواج مغز شما در کنترل رایانه

استفاده از امواج مغز شما در کنترل رایانه


نویسنده :

هدف من از طراحی سایت آرانیان , بالا بردن سطح علمی مردم در مورد اتفاقات روزانه دنیای تکنولوژی‌ست... طراحی سایت و توسعه سیستم دیتالایف از جمله حرفه های من است . در حال کار بر روی اندروید و همین طور زبان برنامه نویسی های دیگر هستم

دنبال کردن نویسنده در :
468 ad
پاسخ
26 مهر 1392 21:40
0
این سنسور در ایران هم قابل خرید است و فیمت ان چند است؟؟ ممنون میشم جواب بدهید
پاسخ
26 مهر 1392 23:00
0
آفلاین
پارمیدا, خیر دوست عزیز ... این سنسور در ایران موجود نیست و تقریبا می شود گفت که تولید آن بسیار محدود بوده است.

ارسال نظرات

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود